mazoji indija
 
Mus rasite
 
 
Indija
Didieji Mogolai

1526 m. išeivis iš Centrinės Azijos, Timuro ir Čingis-chano palikuonis Zahir-ud-din Baburas prie Panipato sumušė sultono Ibrahimo Lodi ir jo sąjungininkų kariuomenę ir tapo Delio bei Agros valdovu. Jo įkurta Didžiųjų Mogolų dinastija (taip pavadinta dėl dalinai mongoliškos Baburo kilmės) sukūrė vieną didžiausių imperijų pasaulyje. Imperatoriaus Akbaro (1556-1605) valdos apėmė visą šiaurinę ir centrinę Indiją, taip pat dabartinį Pakistaną ir Afganistaną.
      Mogolų imperijoje valdantįjį elitą sudarė ateiviai musulmonai iš Centrinės Azijos, Irano, Afganistano, taip pat islamą priėmę indai. Oficiali kalba buvo persų kalba arabiškais rašmenimis. Persų kalba ir kultūra imperijoje turėjo panašų statusą, kaip prancūzų kalba ir kultūra tų laikų Europoje. Politika hindų daugumos atžvilgiu priklausė nuo imperatoriaus valios.  Didieji imperatoriai pasižymėjo tolerancija, skirdavo į aukštas pareigas radžputų ir kitų vietinių etnosų įtakingus atstovus, daugelyje rajonų valdžia buvo palikta vietiniams hindų radžoms (kunigaikščiams). Imperatorius Akbaras net buvo paskelbęs naują tikėjimą Din-i Ilahi (“dieviškasis tikėjimas”)  sudarytą pagal sufijų brolijos modelį, apjungiant  islamo ir hinduizmo elementus. Religinio pakantumo politikos laikėsi imperatoriai Džahangiras (1605-27) ir Šach Džahanas (1628-58). Tai buvo politinio stabilumo ir klestėjimo laikotarpis. Susuiformavo taip vad. Mogolų architektūros strilius (Raudonasis fortas Delyje, Agros fortas), buvo pastatytas mauzoliejus Tadž Mahal.

  Aurangzebas (valdė 1658-1707) pasižymėjo religiniu nepakantumu: siekdamas islamizuoti imperiją, jis įvedė džiziją – nemusulmonams privalomą mokestį, griovė hindų mokyklas ir šventoves (šiaurinėjė Indijoje jų beveik neišliko), skatino perėjimą į islamą.  Nežiūrint Aurangzebo griežtumo ir pamaldumo, XVII a. pabaigoje jau akivaizdūs buvo sąstingio ir dekadenso požymiai. Karinė biurokratinė valdymo sistema greitai išsekino imperijos resursus, nes vienintelis pajamų šaltinis buvo žemės mokestis. Mogolai, skirtingai nei Pietų Indijos valdovai, nesukūrė laivyno ir nevystė prekybos. Miestai, skirtingai nei Europoje, netapo reikšmingais ekonominiais centrais.

UAB "Mažoji Indija"
2006 Visos teisės saugomos.
Sprendimas: Onyx